Fotografia rodzinna – rodzaje sesji zdjęciowej

Sesja rodzinna w domu Łódź

Zdjęcia rodzinne – jaką sesję wybrać?

Kiedy już podejmiecie decyzję, że chcielibyście udokumentować ważne dla Was chwile i zaczniecie szukać fotografa, znajdziecie wiele różnych możliwości. Fotografia rodzinna może mieć wiele odsłon. Sesje domowe lifestyle, zdjęcia plenerowe, sesje reportażowe czy różnego rodzaju sesje studyjne. Jak wybrać najlepszą opcję, która będzie dla Was najbardziej odpowiednia?
Przede wszystkim powinniście odpowiedzieć sobie na pytanie jakie zdjęcia Wam się podobają, jaki styl fotografii przemawia do Was najbardziej. Można powiedzieć, że wszystko jest kwestią gustu i Waszych oczekiwań.

Rodzinna sesja zdjęciowa w studio

Zdjęcia wykonywane w profesjonalnym studiu fotograficznym to przeważnie stylizowane sesje z różnymi dodatkami i akcesoriami. Takie sesje mogą być wykonywane w różnorodnych aranżacjach, np. świątecznych ze sztucznym śniegiem, saniami i kominkiem w tle, w klimacie wielkanocnym z króliczkami, walentynkowym z sercami itd. Są też oczywiście fotografowie, którzy wykonują sesje bardziej minimalistyczne, używając jedynie tła i minimum dodatków.

Domowa sesja rodzinna lifestyle

Sesja domowa w stylu lifestyle to naturalna fotografia rodzinna opisująca „styl życia” Waszej rodziny, dlatego zazwyczaj sesje tego typu odbywają się w Waszych domach. Osobiście fotografię lifestyle odbieram jako połączenie autentyczności z małymi wskazówkami ze strony fotografa, który może lekko ingerować w całokształt sesji. Fotograf lifestylowy podpowiada Wam co robić, aby powstały zdjęcia pokazujące sytuacje „z życia wzięte”, ale w ładnym wydaniu. Podpowie jak się ubrać do zdjęć, jak przygotować mieszkanie, zaproponuje, w której części Waszego domu najlepiej wykonać zdjęcia. Co więcej, w czasie sesji fotograf może też podsuwać Wam pomysły co najlepiej robić i jak się zachowywać, aby uzyskać najlepszą pamiątkę Waszych wspólnych chwil.

Fotografia rodzinna dokumentalna, reportaż

W przypadku reportażu, fotograf w żaden sposób nie wpływa na przebieg sesji. Skupia się na pokazaniu prawdy, a nie zaaranżowanych sytuacjach. Tu nie liczy się czy mieszkanie jest ładne i uporządkowane, ani czy Wasze ubrania są dopasowane kolorystycznie. Fotograf nie będzie Was prosić o przejście do konkretnego miejsca w domu tylko dlatego, że jest tam dobre światło. Nie będzie sugerować zabaw z dziećmi, rodzinnego przytulania na kanapie czy innych wspólnych czynności. Reportaż pokazuje prawdziwe życie.

Fotografia rodzinna naturalna

Jeśli chodzi o mnie…nie jestem zwolenniczką określania swojego stylu fotografii. Szczerze mówiąc do niedawna, w ogóle się nad tym nie zastanawiałam. Po prostu zajmuję się fotografią rodzinną, robię zdjęcia, tak jak czuję i jak Was widzę. Ciężko mi jednoznacznie określić się fotografką lifestylową czy dokumentalną. Na pewno nie jestem fotografką studyjną. Myślę, że jestem po prostu fotografką emocji, Waszej naturalnej bliskości i miłości. Waszych wyjątkowych wspólnych chwil. Czasami Wam zasugeruję co robić, czasami przez całą sesję nic nie podpowiadam, bo wszystko dzieje się samo. Jedno jest pewne – w zdjęcia wkładam całe swoje serce, wrażliwość i empatię. Wykorzystuję swój kadr widzenia aby pokazać to, co najważniejsze – prawdziwych, naturalnych Was.

Naturalna rodzinna sesja zdjęciowa w domu

Po tym, dość długim jak na mnie, tekście chciałabym Wam pokazać zdjęcia z mojego ostatniego spotkania w mieszkaniu w Łodzi. Kiedy Dorota napisała do mnie „(…)przede wszystkim chcemy naturalności w zdjęciach, nie Photoshopa” wiedziałam, że nadajemy na podobnych falach. Dorota, Jack oraz Robert na co dzień mieszkają w Warszawie. Przyjechali jednak do Łodzi w odwiedziny do babci Roberta, na wspólną sesję rodzinną.
Mały Robert to zdecydowanie jeden wielki słodki wulkan energii. Gdy robiłam mu zdjęcia, mój zegarek wykrył trening. Pozycje jakie przyjmowałam aby go uchwycić musiały wyglądać conajmniej dziwacznie. To był jeden wielki spontan, nieważne czy miałam jakiś pomysł na ujęcie, Robert miał własne pomysły na wszystko co aktualnie miał ochotę robić.
Za to właśnie uwielbiam sesje z dziećmi. Im to obojętne czy to lifestyle czy reportaż – robią swoje. A ja się tylko dostosowuję 

.